NEWS  Wpływ muzyki na rozwój dziecka

2019-05-08

Muzyka jest sztuką potrzebną każdemu, ponieważ przez nią tworzymy swój świat przeżyć i wzruszeń wzbogacających życie. Wyostrza wrażliwość, rozwija wyobraźnię oraz zaspokaja potrzebę ekspresji. Należy do najbardziej wyszukanych form artystycznych. O tym, że muzyka kształtuje emocjonalność i osobowość dziecka nie trzeba  dziś nikogo przekonywać.
Ukształtowanie zainteresowań muzycznych dziecka w decydującym stopniu zależy od środowiska. Brak sprzyjających warunków najpierw w domu, potem w przedszkolu czy szkole sprawia, że dzieci mają często obojętny stosunek do muzyki. Naturalna muzykalność dziecka  to wystarczająca podstawa do nowych przemyśleń dotyczących kontaktów dziecka z muzyką i do nowych działań pedagogicznych. Takie właśnie działania regularnie podejmuje nasze przedszkole.

W maju dzieci dzięki audycji muzycznej  przeniosły się w Beskid Żywiecki i Tatry. Miały okazję podziwiać tamtejsze stroje regionalne, taniec ,,Sarna'. Teraz potrafią już rozróżnić górali z tych dwóch regionów Polski. Dowiedziały się co to jest palica, ciupaga, kierpce, kopyce, cucha czy też trzos. Z wielkim zainteresowaniem słuchały góralskich piosenek ,, Idzie dysc, idzie sikawica ', ,, Hej bystra woda...'. Na koniec Iza z grupy ,, Pszczółki' oraz odważni chłopcy z przedszkola zatańczyli taniec zbójnicki razem z Janosikiem przy śpiewie ,,W murowanej piwnicy'.

M.B.