ĆWICZENIA PRAWIDŁOWEGO POŁYKANIA
W grupie 3-latków nawet i u 4-latków ważne są ćwiczenia połykania dojrzałego. Połykanie trzewne powinno zaniknąć do trzeciego roku życia, ale ze względu na nieprawidłowe karminie i złe nawyki żywieniowe i oddechowe okres ten wydłuża się, co powoduje zaburzenia w pracy mięśni aparatu artykulacyjnego
- Nauka unoszenia języka za górne zęby (kilkanaście razy dziennie, przed lustrem).
- Dotykamy palcem lub zimną łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je "zaczarowanym miejscem", "parkingiem" itp. w którym język (krasnoludek, samochód) powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.
- Przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu rodzynek, pastylek pudrowych itp.
- Zlizywanie nutelli, czekolady itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
- Konik jedzie na przejażdżkę - naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
- Winda - otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą - raz do góry, raz do dołu.
- Karuzela - dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.
- Chomik - wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.
- Malarz - maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj pędzlem (językiem) swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.
- Młotek - wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.
- Żyrafa - ma długą szyję, wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz.
- Słoń - ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.
OPRACOWANO NA PODSTAWIE:
- Michalak-Widera, K. Węsierska, Plakat - Aby nasze dzieci mówiły pięknie, Katowice.
- L. Kaczmarek, Nasze dziecko uczy się mowy, Lublin 1966.
- I. Styczek, Logopedia, Warszawa 1979.
- G. Demel, Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, Warszawa 1978